sobota, 3 stycznia 2015

Kilka odpowiedzi, czyli udział biorą :




Ostatnio, zdarza mi się, że znajomi i przyjaciele łączą zakończone znakiem zapytania, stwierdzenie
                                                                - Chyba oszalałeś ?
z pytaniem  - No dobra, to o czym, to będzie ?
 
W obu kwestiach ;) nie mam jeszcze, jednej, koherentnej odpowiedzi. Dlatego, z reguły robię zmyślny unik, reagując pytaniem na pytanie:
                                              
  Czy czytałeś/czytałaś Moby Dicka ? 

Tym sposobem udaje mi się uciec przed udzielaniem konkretnej odpowiedzi. Jednak, ta strategia nie zawsze działa. Wtedy nieskładnie i chaotycznie, próbuję opowiadać o czymś, co jeszcze nie jest tak spójne, jak bym chciał. Ale, ponieważ nie boimy się trudnych zadań, postanowiłem przygotować zestaw podpowiedzi dla zainteresowanych :)
 

Przygoda zaczęła się od filmu z roku 1956, przyjmijmy zatem konwencję filmową, żeby, choć wyrywkowo pokazać ogólny zarys projektu.


Ekran, pojawiają się napisy...
MobyTweet Production  
w koprodukcji z
Primum Navigare Entertainment
prezentują ;)
W pogoni za białym wielorybem (tytuł roboczy)
Muzyka, by się przydała … ( sugestie mile widziane )

Udział biorą:

Biały wieloryb w roli: Moby Dicka - niejednoznacznego symbolu, kaszalota o złej sławie, niesłusznie oskarżanego o celowe zatopienie „Essexa” i „Pequoda”


Kapitan Ahab: w kilku wcieleniach, między innymi w roli kulawego post-komunizmu.
Autor (zwany niegdyś „wielorybem”): w roli narratora,

„Pequod”: w roli jednego z trzech, stojących w porcie żaglowców wyruszających na łowy.


Peleg i Bildad: w podwójnej roli, właścicieli „Pequoda” oraz „Pequoda II” - przedsiębiorców z czasów rodzącego się kapitalizmu korporacyjnego, miłośników zarządzania zasobami ludzkimi z epoki Henry Forda.  -„case study”

Starbuck: w roli pierwszego oficera na pokładzie „Pequoda”, znanego z odwagi kwakra, niezdolnego, by przeciwstawić się kontrolowanemu szaleństwu, miłośnika korporacyjnej kawy.

Stubb: w roli drugiego oficera na tym samym statku, a zarazem przełożonego, który dotrzymał  obietnicy złożonej podwładnemu (faktycznie była to groźba), przez co podwładny postradał zmysły 
- „case study” dla menedżerów i pracowników.

Herman Melville: w roli autora dzieła.

Liczba „Trzy”: w roli pojawiającej się w różnych miejscach powieści, magicznie symbolicznej liczby. Bohater drugiego planu oraz prostego konkursu wiedzy o Moby Dicku

Ray Bradbury: w roli autora scenariusza. Jak dotąd, najlepszej i najwierniejszej adaptacji dzieła, określanego, jako niemożliwe do adaptacji. Podstawa fantastycznego dokonania filmowego Johna Hustona z 1956 roku. 2 godziny misternie utkane z 600 stron (samo wysłuchanie audiobooka wymaga 24 godzin 37 minut 49 sekund)

Zdobywca Oskara John Hudson: w roli „genialnego potwora” reżyserującego film, jak powyżej uosabiającego zarówno Moby Dicka, jak i Ahaba. 


Familok przy ul. Chorzowskiej 23: w roli nie istniejącego już domu rodzinnego narratora

Izmael/również narrator/ – w roli młodego, ciekawego świata i ludzi nauczyciela, który postawia ruszyć się z górniczo hutniczego miasta w PRL-u, by poznać wodną część świata.

Chris, Barnes i Elias - część załogi „Pequoda”: w roli plutonu kapitana Ahaba wysłanego na wojnę w Wietnamie przez Olivera Stone’a.

Zdobywca Oskara Oliver Stone: w roli reżysera filmu „Pluton”, który w roli białego wieloryba obsadził samolot bojowy typu JET FIGHTER w kolorze białym i srebrnym .

s/y „Zawisza Czarny” * : w roli życiowej „boi ratunkowej” narratora, który pomógł mi dwa razy pokonać Atlantyk, dotrzeć do New Bedford i kaplicy wielorybników.
- niestety ojciec Mapple były chwilowo nieobecny ;)

*- ktoś musi napisać o "Zawiszy", w taki sposób jak Melville napisał o „Pequodzie”.

Harcerskie Warsztaty Marynistyczne : w roli mojego Harvardu i Yale ( według definicji Melville'a )      - dyplom tej uczelni nie podlega niestety nostryfikacji w żadnym z krajów członkowskich UE.

Moja praca w firmie z przełomu XX i XXI wieku w roli: „Case study” rodzącego się w Polsce (po 1989 roku) kapitalizmu i wolnego rynku we wczesnej fazie „syndromu pościgu”, oraz trudnego procesu wychodzenia z XIX wiecznych wzorców zachowań właścicielskich i menedżerskich.

„Pościg” jako taki: w roli metafory obsesyjnej pogoni ludzi, za nieustannie wymykającym się celem, wiele obiecującym mirażem z grzbietem jak biała góra. W XXI wieku, kontynuowany ze zdwojoną mocą.


Internet: w roli nieprzebytego oceanu słów, myśli i obrazów, którego Melville nie doczekał.
Ale, to dobrze. Być może nigdy nie dokończyłby powieści próbując prześledzić wszystkie wyniki nieustannego wpisywania w wyszukiwarkę słowa „whale”

Po raz pierwszy na ekranie :
Odnaleziony blog Mocha Dicka: w roli pamiętnika pewnego znanego kaszalota. Dzięki niemu spróbujemy opowiedzieć część historii z perspektywy „wielkiej ryby”.

Alternatywne zakończenia "Moby Dicka" : w roli terapeutycznych zapisków narratora

Paweł Jędrzejko: w roli profesora UŚ, człowieka wielu talentów, który umieścił białego wieloryba Melville’a w „kontekstach”, po czym zwabił na scenę Opery Narodowej i przekonał go, by tam wystąpił. :)

Queequeg – (domniemany kanibal ) dzikus z południa (Śląsk także jest na południu): w roli zatrudnionego w firmie Pelega i Bildada harpunnika, który okazuje się stoikiem w przebraniu Polinezyjczyka. Traktuje życie (swoje i innych) niczym buddyjski mnich zen, dusza człowiek - nastawiony filozoficznie do świata i ludzi.

Kpt. Andrzej Drapella: w roli kapitana moich kapitanów, mistrza niekonwencjonalnych rozwiązań konwencjonalnych problemów.

Marek Szurawski w roli Marka Siurawskiego, naczelnego marynisty z duszą harpunnika ;) patrz zdjęcie :) twórczego inspiratora wielu działań ... oraz jednego z rozdziałów  :)



Mapa Ahaba: w roli wielkiego serwera danych, drobiazgowo i pieczołowicie zbieranych w celu precyzyjnego ugodzenia w konsumentów harpunem wymyślanych dla nich potrzeb.  



Za czas jakiś ... O tym, kto w pozostałych rolach  :)